Close

Velké srovnání výsledků fondů doplňkového penzijního spoření za rok 2016

Jak se v loňském roce vedlo fondům nového penzijka? Podařilo se penzijním společnostem dostatečně zhodnotit vaše úspory na stáří, nebo připsané úroky nestojí ani za zmínku?

 

Každý, kdo si odkládá peníze na důchod, by byl jistě rád, kdyby jeho úspory neznehodnocovala inflace. Ta byla v loňském roce průměrně ve výši 0,7 procenta. A ze všech sedmadvaceti účastnických fondů doplňkového penzijního spoření na našem trhu se ji podařilo překonat patnácti. Při podrobnějším pohledu na výsledky fondů a jejich investiční strategie je patrné, že se dařilo především těm, kteří se nebojí jít do většího rizika, naopak fondy, které se svým zaměřením drží spíše při zemi, klientům radost neudělaly.

Konzervativní investice jsou tažené dolů nízkými až zápornými úrokovými sazbami a výnosy ze státních dluhopisů. Konzervativní účastnické fondy se tak se svými výnosy pohybovaly kolem nuly. Výrazně lépe se dařilo dynamičtějším investicím.

Vládnou akcie

 

Nejlepšího výsledku ze všech fondů za rok 2016 dosáhl Globální akciový fond Conseq penzijní společnosti se zhodnocením 10,81 procenta. Ten suverénně kraluje i tabulce historického zhodnocení. Loni se také vedlo Růstovému fondu NN Penzijní společnosti, který prostředky klientů navýšil o 9,35 procenta. Bronz patří Dynamickému fondu Česká spořitelna – penzijní společnosti s výsledkem 7,42 procenta.

 

Nejvyšší zhodnocení za rok 2016

Nejvyšší zhodnocení od založení fondu

Globální akciový fond Conseq PS 10,81 % Globální akciový fond Conseq PS 49,16 %
Růstový fond NN PS 9,35 % Dynamický fond ČSOB PS 17,92 %
Dynamický fond Česká spořitelna PS 7,42 % Dynamický fond Česká spořitelna PS 13,95 %
Dynamický fond PS České pojišťovny 6,4 % Vyvážený fond AXA PS 12,32 %
Dynamický fond ČSOB PS 5,36 % Dynamický fond PS České pojišťovny 11,8 %

 

 

Paradoxní je, že i když se klienti rozhodnou investovat na stáří ve fondech doplňkového penzijního spoření, posílají výraznou většinu prostředků do konzervativních účastnických fondů, které zatím nabízejí velmi nízké výnosy. Naopak do dynamických strategií míří jen malá část celkového objemu investovaných peněz.

 

Zdroj: http://www.penize.cz/doplnkove-penzijni-sporeni/320511-velke-srovnani-vysledku-fondu-doplnkoveho-penzijniho-sporeni-za-rok-2016

KAM DÁLE?

Rekordní prodeje bytů, tlačí ceny nahoru

V uplynulém roce se v Praze prodalo 6650 bytů, v ostatních regionech republiky dalších pět tisíc. Jen v hlavním městě prodej vynesl 31 …

11/02/2017
→ číst dále

Ceny hypoték míří nezadržitelně vzhůru. Kdo zvyšuje sazby?

13/02/2017

Od loňského listopadu, kdy zdražování hypoték začalo, zvýšilo své sazby 13 bank z 15. Průměrná nabídková sazba hypoték během 2 měsíců …

→ číst dále