Close

Tulipánová krize

Věděli jste, že od roku 1634 do roku 1637 probíhala v Holandsku tulipánová krize? Na počátku 17.století začali holandští pěstitelé křížit různé druhy tulipánů a z jednobarevných červených, žlutých či bílých, tak vykouzlili tulipány s několik různými barvami. Tulipán si získal velkou oblibu a jeho cena rostla v celém Holandsku.
Hlavním zdrojem byly tulipánové cibule, které z počátku stáli jen pár korun, později, jak se zvyšovala poptávka, však začali být stále dražší a dražší. V reakci na toto zdražování začal platit tzv. tulipánový zákon, který sloužil k ochraně obchodníků. Za poškození tulipánových cibulí hrozilo i vězení.
Tulipány se staly natolik oblíbené a vznikla „tulipánová horečka“, byly pořádány i dražby tulipánových cibulí nebo se také obchodovalo se vzácnými druhy cibulí na holandských burzách. „Tulipánová horečka“ dosáhla svého vrcholu v roce 1636, každý zde obchodoval s cibulemi tulipánů od bohaté šlechty až po obyčejné sedláky. Než z cibule vykvetl tulipán, několikrát změnila svého majitele. Cena cibulí neustále rostla a oproti předchozím létům, měla i trojnásobně vyšší hodnotu.
Ke krizi došlo v roce 1637, kdy nabídka poprvé převýšila poptávku a tzv. bublina praskla a ceny se výrazně propadly. Mnoho obchodníků tak vlastnilo jen bezcenné tulipánové kontrakty a spousta z nich zbankrotovala a přišla tedy o veškeré své peníze, případně i o úspory svých rodin. A problém měla i celá holandská ekonomika.
Tulipánová krize se tak stala jednou z nejznámějších finančních krizí, velký dopad měla zejména díky podnikatelské touze po neúměrném zisku a davovém chování, kdy všichni chtěli vlastnit tu úžasnou květinu, jakou tulipán byl. V Holandsku jsou tulipány velmi oblíbení dodnes a jsou jedním ze symbolů země. Tulipány se odsud vyvážejí do celého světa a každoročně se pořádá několik přehlídek těchto květin.

 

Zdroj:

https://www.kpjck.cz/

 

KAM DÁLE?

Jak na hypotéku, když nemáte našetřeno 20 procent vlastních zdrojů

Od loňského dubna vám banky nedají stoprocentní hypotéku. Musíte mít našetřeno, nebo shánět finanční zdroje jinde. Úvěr ze stavebního spoření …

25/04/2018
→ číst dále

Kouzlo pravidelného investování

17/05/2018

Ten trik je vlastně jednoduchý: díky tomu, že za cenné papíry utrácíte pořád stejně, koupíte jich víc, když jsou levné. …

→ číst dále