Close

Růst cen bytů brzdí, čeká se pokles

Byty ve druhém čtvrtletí letošního roku ceny sice stále ještě zdražovaly, ale nejpomaleji za poslední čtyři roky. V Karlovarském, Olomouckém i Moravskoslezském kraji už stagnují. Zpomaluje také tempo růstu cen tržního nájemného, které už v některých regionech naráží na cenový strop. Vyplývá to z indexu Hypoteční banky.

 

„Pokračuje zpomalování tempa růstu cen bytů, druhé čtvrtletí letošního roku přineslo nejnižší nárůst za poslední čtyři roky. I přesto se ceny zvýšily ve většině krajů. Nejvýraznější zdražení zaznamenal Jihočeský kraj, ke stagnaci došlo v Karlovarském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Nejvíce se aktuálně zvětšil zájem o byty o dispozici 3+kk a 3+1. Nabídka a poptávka se postupně přesouvají za hranice Prahy. Změnila se také struktura bytové nabídky ve prospěch levnějších projektů v okrajových částech Prahy, což způsobilo malé snížení průměrné cenové hladiny novostaveb,“ shrnul Petr Němeček z Hypoteční banky (HB).

Průměrná tržní cena bytů ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla o 1,7 procenta.

Meziročně byty zdražily o 8,2 procenta, rodinné domy ještě o něco málo více, pozemky o necelých osm procent.

Zatímco nabídka bytů na trhu kvůli stále nedostatečné výstavbě stagnuje, vysoké ceny i bankovní regulace způsobují u poptávky pozvolný pokles. Od roku 2010 vzrostly ceny bytů i o více než 50 procent. Nejvíce stouply v Brně, kde zaznamenáváme nárůst cen o 58,9 procenta, v Praze se ceny zvýšily o 47,7 procenta. Dlouhodobě nejméně pak rostou ceny bytů v Ústeckém kraji, kde od roku 2010 stouply o 13,7 procenta.

 

V Praze prodáno o čtvrtinu méně

Pro třetí a čtvrtý kvartál roku 2019 Hypoteční banka očekává stagnaci až mírný pokles poptávky po nemovitostech. Zvyšovat by se tak měl počet nových neprodaných bytů, u kterých se čím dál častěji objevuje možnost slevových akcí.

Řada prodávajících ovšem nechce přistoupit na snížení ceny, kupující ji ale očekávají. Předpokládáme proto prodloužení doby prodeje rezidenčních nemovitostí, uvádí HB. Prodat byt trvá mnohem déle už teď. V průměru tři měsíce.

„Na prohlídky chodí proti loňsku odhadem polovina lidí, a než se najde vážný zájemce o koupi, je to otázka spíš měsíců než týdnů, jak jsme byli zvyklí v minulých letech,“ potvrzuje makléř Remaxu Daniel Kotula.

Všímá si také velmi zajímavého údaje, a to počtu kupních smluv zapsaných do katastru nemovitostí pro území Prahy. Data jsou k dispozici za první čtvrtletí roku 2019. „Při porovnání s prvním čtvrtletím loňského roku to vypadá na pokles počtu prodejů v Praze skoro o čtvrtinu,“ uvedl Kotula.

 

Zdroj: Novinky.cz

KAM DÁLE?

Hypotéky stále zlevňují, již čtvrtý měsíc v řadě

Průměrná úroková sazba hypoték zhruba dva roky, od konce roku 2016, kdy dosáhla hodnoty 1,77 procenta, prakticky jen rostla. Za …

25/06/2019
→ číst dále