Close

Radostné očekávání narození potomka: jak vysoké jsou výdaje v prvních letech a na co se připravit?

Příchod prvního potomka je pro rodiče velkou neznámou. Nové role, očekávání, rytmus dne a v neposlední řadě i dodatečná finanční vydání. Na kolik vyjde dítě v prvních třech letech života? Kolik by člověk měl mít připraveno?

Rozhodnutí o založení rodiny je klíčový životní krok, bohužel ale novou situaci mnoho lidí nepropočítává. Ano, odhlédněme teď od všech krásných momentů, které očekávání potomka přináší a zaměřme se na stránku neméně důležitou, tedy na stránku finanční.

Kolotoč nákladů začíná ještě před narozením potomka a pokračuje další dekády. Je proto vhodné připravit se dopředu. Většina lidí si sice uvědomuje, že založení rodiny přináší dodatečné finanční náklady, ale jejich výši máme tendenci podceňovat. Je tedy na místě finance plánovat, kalkulovat potenciální náklady, stejně jako najít cesty, jak na tyto náklady našetřit a dále jak úspory zúročit. 

Před narozením

Těhotenství mnoha nastávajících maminek je označeno jako rizikové. Tyto budoucí maminky zůstanou doma na nemocenské a celkový příjem rodiny je tak rázem snížen.  Během tohoto období přicházejí navíc počáteční výdaje, které jsou v řádech desetitisíců (kočárek, postýlka, autosedačka, oblečení, pleny, …).

Od narození do tří let

Především pleny, příkrmy a potraviny obecně, to jsou hlavní položky nákladů ihned po narození dítěte. Náklady se tak dostávají k cca 3.500, -Kč/měsíc. Navíc je nutné zahrnout snížený příjem rodiny v důsledku čerpání mateřské a později rodičovské dovolené. 

Mateřskou neboli peněžitou pomoc v mateřství lze pobírat 28 týdnů (případně 37 týdnů, ale to jen v případě, že žena porodí vícerčata). Mateřská se vypočítává z denního vyměřovacího základu, tj. z rozhodného příjmu za 12 měsíců, ovšem dochází zde k redukci. Výše mateřské tak není závratná. Rodičovský příspěvek, poslední dobou tak frekventovaně diskutovaný v médiích, činní aktuálně 300.000, -Kč a lze jej čerpat až do čtyř let věku dítěte.

S ohledem na výši rodičovského příspěvku se tak zdánlivě jeví jako dobrá varianta rychlý nástup do práce. Na druhou stranu, zajistit dítěti mladšímu tří let školku/jesle je často ještě větším nákladem. Státní školky a jesle mají nedostatečnou kapacitu a měsíční platba za umístění dítěte v soukromé školce či jeslích se v Praze lehce vyšplhá k 10.000, -Kč. 

 

 

 

Plánujte své výdaje komplexně, 

Váš tým Friends Forever Finance.

KAM DÁLE?

Investiční trojúhelník – funkční pomůcka pro rozhodování do čeho investovat

Rozhodujete se, zda zrealizovat investiční příležitost? Pak Vás jistě zajímá vyvážení očekávaného výnosu, rizik a likvidity. Přičemž právě tyto tři …

16/01/2020
→ číst dále

Jaké jsou dopady mimořádného rozhodnutí Bankovní rady České národní banky pro domácnosti a firmy?

20/03/2020

Nejen vláda reaguje na aktuální situaci koronavirové infekce v České republice. V pondělí 16.3.2020 proběhlo mimořádné jednání rady České národní banky, …

→ číst dále