Close

První měsíc plošné karantény za námi: Jak si na tom stojí hypoteční trh?

Hypoteční trh

  • 16.3.2020 ČNB snížila základní úrokovou sazbu z 2,25 % na 1,75 %;
  • 26.3.2020 ČNB opět snížila základní úrokovou sazbu z 1,75 % na 1 %;
  • 1.4.2020 ČNB uvolňuje bankám ruce v omezování 90% hypoték a parametrů celkové zadluženosti.

Velká část veřejnosti tuto informaci začala vnímat jako fakt, že se okamžitě musí snížit i sazby u hypotečních úvěrů. Řada zájemců o bydlení tím pádem začala spekulovat a odkládat nákup i řešení otázky financování. 

Je však otázkou, kdy to správné „později“ skutečně nastane. Ani my nemáme věštící kouli, ale na trhu hypoték jsme denně a o některé body se stojí za to podělit! 

Za prvé, později není pár týdnů! V těchto dnech a týdnech i banky počítají a tvoří si vlastní krizové scénáře. Z nadšení klientů, že budou opět levné hypotéky, přichází celkem logická opaření. Banky nejen že sazby nesnižují, ale naopak začínají zásadně přitvrzovat. Vybrané banky snížily poměr úvěru vůči hodnotě zastavované nemovitosti (tzv. LTV) až na 60 %! Dále banky bedlivě zkoumají obor činnosti, ve kterém potenciální klienti pracují nebo podnikají. Tzv. KO kritérium pro schválení úvěru dnes mají už lidé z cestovního ruchu, gastronomie, ale u některých bank už i dokonce zaměstnanci automobilového průmyslu.

I přes uvolnění od ČNB v nabídce 90% hypoték jsou dokonce banky, které 90% hypotéky úplně zrušily! Skutečné „později za veselejší sazby“ může být až za pár měsíců, tedy až se celá situace trochu uvolní. 

Jedním z nástrojů ČNB jsou i zmiňované vyhlašované úrokové sazby, pomocí níž může ČNB přispět k oživení ekonomiky.  Proto se dá předpokládat, že základní úroková sazba, která se za poslední měsíc snížila již dvakrát, ještě nedosáhla svého dna. Nyní však banky spíše připravují a tvoří rezervy na první  úvěry, které lidé nebudou moci splácet.

Doporučení: Tématem k debatě se svým poradcem je i možnost odložení splátek úvěrů. Je potřeba si uvědomit, že z dočasné výhody se může stát veliká přítěž a komplikace v době doplacení tohoto dočasně odpuštěného dluhu. 

KAM DÁLE?

Kompenzační bonus: Které OSVČ na něj mají nárok a za jakých podmínek?

Vláda ve čtvrtek 9. dubna schválila kompenzační bonus pro osoby samostatně výdělečně činné. Nyní je o něj také možné žádat. …

15/04/2020
→ číst dále

První měsíc plošné karantény za námi: Jak si na tom stojí investice?

15/04/2020

Dopad zastavení ekonomiky momentálně nejvíce pociťují investoři. Kapitálové trhy dostaly tvrdou ránu. Nejvyšší sešup zaznamenaly akcie i dluhopisy. Nemovitosti zatím …

→ číst dále