Close

První měsíc plošné karantény za námi: Jak je na tom trh s nemovitostmi?

Jaká je situace v realitách? Jedním slovem ZMRAŽENÍ. Prodej, respektive nákup nemovitostí doslova stojí. Proč tomu tak je? Důvodů je několik. Kupující jsou často v rolích spekulantů. Spekulují nad tím, jestli půjdou ceny nemovitostí dolů, jestli vláda skutečně odpustí 4% daň z nabytí nemovitosti apod. Toto vše nyní trh realit paralyzuje. 

Na druhé straně, dovolte i trochu mé spekulace. V případě, že se brzy neuvolní režim v oblasti cestovního ruchu, je třeba vnímat i tuto skutečnost. Existuje poměrně velké množství investičních nemovitostí, které si majitelé pořídili s finanční pákou v podobě hypotečních úvěrů. Tyto nemovitosti cíleně kupovali s plánem krátkodobých pronájmů pro cizince. Právě tyto nemovitosti nyní zejí prázdnotou. Příjem z nich žádný, avšak splátka hypotéky zůstává, stejně jako další provozní náklady.  Právě tito investoři se nyní budou muset rozhodovat jak dál. První variantou je dát nemovitost k dlouhodobému pronájmu. Tím pádem budou muset s cenou níže. To pak vytvoří tlak na plošné snižování cen nájmů. Což může začít být v určitém bodě zajímavější než si nemovitost pořídit. To ovlivní tržní prodejní cenu nemovitostí a dojde tak k poklesu či stagnaci prodejních cen nemovitostí. Druhou variantou těchto investorů je tyto nemovitosti rovnou nabízet k prodeji. V případě vyššího množství takových nemovitostí k prodeji, může začít převyšovat nabídka nad poptávkou, a to logicky může rovněž spustit klesání cen nemovitostí. 

Dalším takovým „balíkem“ nemovitostí, které můžou spustit pokles trhu, jsou nemovitosti zatížené hypotečním úvěrem, jejichž majitelé v současné době nedokáží dostávat svým závazkům. Přestože nejaktuálnější informace o aktuální míře nezaměstnanosti ještě nejsou vyměřeny, už nyní je zřejmé, že nezaměstnanost ovlivní rozpočet a schopnost splácet u řady domácností.

Avšak je třeba opět investičně přemýšlet a mít na paměti, že nemovitost je dlouhodobě stále jedno z nejvíce rostoucích aktiv. Jinými slovy, může se jednat pouze o krátkodobý pokles.

Navzdory všem spekulantům je i zde jedna „svatá“ pravda. Pokud hledám nemovitost pro sebe, svou rodinu tzn. tu finální nemovitost k bydlení, zahoďme veškeré spekulace stranou a pokud se nám nemovitost líbí a máme možnost si ji pořídit, kupme ji!

KAM DÁLE?

Proč spolupracovat s profíky?

Proč spolupracovat s profíky?   Pokud jste v minulosti či současnosti hledali nemovitost na internetu, jistě jste narazili na několik inzerátů, které …

13/02/2020
→ číst dále