Close

Prodej nemovitosti přes realitku: dražší, ale jednodušší

Slevy hýbou světem. Každý se snaží ušetřit a prodej nemovitosti není výjimkou. Ale i když lidé, kteří chtějí sami prodat byt či dům ušetří poplatky za služby realitní kanceláře nemusí se jim to vyplatit. Samozřejmě obě formy prodeje mají své pro a proti.

Lidé mají často nereálná očekávání
Majitelé nemovitostí, kteří chtějí svou nemovitost prodat, kvůli neznalosti cenových map nedokáží správně nastavit cenu. Své nemovitosti pak nadhodnocují nebo podhodnocují. Někdy majitele tlačí třeba čas a musí byt či dům prodat rychle. Nemá tedy čas zjišťovat, za kolik se podobné nemovitosti v dané lokalitě prodávají. V takových případech lidé prodávají byt či dům spíše za méně peněz, což má jistě nesporné výhody pro kupující, ale majitel bytu by mohl vydělat víc.

Často lidé ani neřeší věcná břemena či zevrubnou a nekvalitně sepsanou smlouvu.

Jenže tím, že si najmete odborníka, tedy realitního makléře, platíte i za jeho služby. Například od začátku letošního roku platí novela občanského zákoníku, která při prodeji parkovacího stání v bytovém domě zavádí předkupní právo pro všechny ostatní nájemníky. Jestliže se majitel bytu rozhodne, že svůj byt prodá, musí garážové stání primárně nabídnout majitelům ostatních bytů. Tyto informace by měl kvalitní realitní makléř mít a předejít tak případným problém, které by v této situaci mohly nastat.

Realitní kancelář by měla celý prodej v podstatě vyřídit za prodejce, i když pak majitel zaplatí za služby od 3 do 5 procent, podle typu transakce. Kvalitní RK zajistí rozsáhlou inzerci a prezentaci nemovitosti. A v neposlední řadě zastupuje prodávajícího a chrání jeho zájmy.

Záleží na případu, ale samostatnou kapitolou je pak prodej pozemků. Tam může být technické řešení prodeje dost složité. Často je třeba řešit koordinované stanovisko, příjezdovou komunikaci atd. Další komplikací je dělení pozemků na základě geometrického plánu.

Někteří by svůj byt přes realitku neprodali ani za nic
Jedni vidí v prodeji nemovitosti přes realitní kancelář velkou výhodu, jiní se tomu zuby, nehty brání. Argumenty proti prodeji přes realitku jsou například špatné informace a poplatky, které jsou podle zainteresovaných opravdu zbytečné.

Některým vadí i arogance realitních makléřů, nebo právníků, kteří s realitní kanceláří spolupracují. I když se rozhodnete prodat nemovitost bez realitní kanceláře, zkuste si najmout alespoň právníka. Prodat byt na vlastní pěst nemusí být procházka růžovou zahradou.

„Kupovala jsem byt, který prodávala paní bez realitní kanceláře. Nakonec se ukázalo, že na nemovitosti je věcné břemeno a paní dluží nemalé peníze společenství vlastníků. Od koupě bytu jsem tenkrát na poslední chvíli ustoupila a věřím, že jsem dobře udělala. O těchto věcech mě totiž nikdo neinformoval a přišla jsem na ně jen náhodou,“ popisuje svou zkušenost Martina z Prahy.

 

Zdroj: HYPOINDEX

KAM DÁLE?

Kdy nemusíte platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti

V případě, že prodáváte nemovitost, pak peníze, které za ni dostanete, představují váš příjem a vaší povinností je zdanit ho …

10/10/2018
→ číst dále

O hypotéky je opět zájem, sazby klesají

27/04/2019

Po hubených prvních dvou měsících letošního roku to vypadá, že o hypotéky je opět zájem. Některé banky hypotéky zlevnily a nižší sazby …

→ číst dále