Close

Pravda o starobních důchodech a zajištění na stáří v ČR – modelový příklad tvorby rezervy

Podle premiéra Andreje Babiše by starobní důchody „měly růst“. Ministryně práce a sociálních věcí ČR již delší dobu plánuje penzijní reformu, jejíž obsah či alespoň rámec není zcela zřejmý. Jaká je tedy realita starobních důchodů v ČR a na co se spolehnout? 

 

Začněme daty. Růst průměrné výše starobního důchodu je velmi pozvolný. V roce 2018 byla průměrná výše starobního důchodu pouhých 12.435, -Kč. Zároveň je nutné říct, že ženy v průměru dosahují ještě nižšího starobního důchodu. Například v roce 2018 byl průměrný starobní důchod žen jen 11.296,-Kč.  Ani predikce budoucího vývoje důchodů není příliš pozitivní. „Důchody budou nadále růst. Myslím, že to bude víc než 15 tisíc korun průměr v roce 2021,“ řekl 12.ledna 2020 Andrej Babiš. 

Přesto, lze vůbec s 15 tisíci měsíčně vyjít? Češi mají jasno, zhruba 4,5 milionu Čechů si spoří formou penzijního připojištění či doplňkového penzijního spoření.  Většina lidí tedy bude do důchodu vstupovat s určitým finančním polštářem, ale bude tento polštář dostatečný? V tom již mnozí jasno vůbec nemají. 

Z praxe finančního poradenství můžeme potvrdit, že lidé silně podceňují dva základní aspekty:

 

      1. 1) vliv inflace
 1. 2) výši výdajů spojených s lékařskou péčí a pečovatelstvím obecně.

 2. Kolik si tedy odkládat na důchod? Odpověď závisí především na finanční částce, kterou si budete chtít ke starobnímu důchodu přilepšit a také na tom, kolik let Vám do důchodu zbývá.
 3.  

  Modelový příklad

  Panu X zbývá 20 let do důchodu a v penzi by si rád přilepšil o 5.000,-Kč/měsíčně. V případě zhodnocení 5 %  p.a. v akumulační fázi a po dobu čerpání renty 2 % p.a. (s výplatou kalkulovanou na 20 let), by si měl měsíčně spořit 2.440,-Kč. Pokud by si ale pan X chtěl polepšit o celých 10.000,-Kč/měsíčně, pak by měl spořit alespoň 4.879,-Kč. 

 

 

friends4e / data Český statistický úřad

KAM DÁLE?

Investiční strategie dle typologie investora

Inflace se ke konci roku 2019 dostala až nad úroveň 3 %, běžné účty přitom zhodnocují Vaše úspory, při troše …

16/12/2019
→ číst dále

Investiční trojúhelník – funkční pomůcka pro rozhodování do čeho investovat

16/01/2020

Rozhodujete se, zda zrealizovat investiční příležitost? Pak Vás jistě zajímá vyvážení očekávaného výnosu, rizik a likvidity. Přičemž právě tyto tři …

→ číst dále