Close

Pokuta 22 miliard pokut za podíl na spuštění finanční krize

 

  • -V přepočtu 22 miliard korun dostanou americké úřady od ratingové agentury Moody’s v rámci vyrovnání sporu.
  • -Agentura měla před propuknutím finanční krize v roce 2008 nereálně ohodnocovat rizikové hypotéky.
  • -Moody’s tak porušila vlastní pravidla a nejednala transparentně, zní verdikt ministerstva spravedlnosti.

 

Americká společnost Moody’s Corporation zaplatí americkým úřadům téměř 864 milionů dolarů (22 miliard korun) za urovnání obvinění, že její ratingová agentura před globální finanční krizí nereálně ohodnocovala hypoteční cenné papíry rizikovější povahy. V pátek to oznámilo tamní ministerstvo spravedlnosti.

Ratingová agentura Moody’s Investors Service dosáhla dohody s ministerstvem, 21 americkými státy a federálním distriktem. Uzavřela tak obvinění, že přispěla k nejhorší finanční krizi od 20. let minulého století, kdy Ameriku zasáhla velká hospodářská krize.

“Moody’s se v době před velkou recesí nedržela svých vlastních pravidel pro poskytování ratingových známek a nenaplnila slib transparentnosti,” uvedl Bill Baer z ministerstva spravedlnosti.

Moody’s v rámci dohody o urovnání souhlasila s řadou reforem, které mají zajistit objektivitu jejích ratingů. Mezi tyto reformy patří například oddělení analytických aktivit od obchodních záležitostí.

“Ratingové známky agentury Moody’s byly přímo ovlivňovány požadavky vlivných klientů z oblasti investičního bankovnictví, kteří vydávali cenné papíry a platili společnosti Moody’s za jejich ohodnocení,” upozornil generální prokurátor státu Connecticut George Jepsen.

Moody’s je druhou největší ratingovou agenturou na světě po Standard & Poor’s. Ta se již před dvěma lety dohodla, že za urovnání podobných obvinění v USA zaplatí téměř 1,4 miliardy dolarů (35,5 miliardy korun).

Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je hodnocený subjekt vnímán. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok. Pro investory je nejvyšší rating především známkou důvěryhodnosti.

Zdroj:www.ihned.cz

KAM DÁLE?

Koukněte zda-li máte pojištěný odtah vozu ve Vašem povinném ručení

Česká podnikatelská pojišťovna vám zajistí příjezd technika a opravu na místě do výše 500 Kč. Pokud bude potřeba vozidlo odtáhnout, rovněž …

17/01/2017
→ číst dále

Největší škody páchá voda. Máte správně pojištěnou svou nemovitost?

19/01/2017

V uplynulých dvou letech nám největší škody natropila voda, druhou nejčastější pojistnou událostí byly krádeže, dále elektrický zkrat nebo přepětí. Ale …

→ číst dále