Close

Nezapomeňte na daň z nemovitých věcí

Do konce ledna musí podat daňové přiznání z nemovitosti každý, kdo v loňském roce koupil, zdědil nebo dostal nemovitost. Týká se to ale i lidí, jejichž nemovitost prošla rozsáhlou rekonstrukcí nebo vlastní jen část nemovitosti. Poslední datum, kdy můžete podat toto daňové přiznání je 31. leden 2019.

Daňové přiznání je nutné podat příslušnému finančnímu úřadu, pod který spadá koupená nemovitost. Kde máte trvalé bydliště vy, důležité není.

Výpočet daně se skládá ze dvou složek, kterými je daň z pozemků a staveb a jednotek. Takže v případě, že se o nemovitost dělíte s rodinou a vlastníte třeba jen třetinu domu, daňové přiznání k dani z nemovitých věcí podat také musíte.

Pozor si dejte i na velké rekonstrukce, kdy měníte charakter či výměru nemovitosti. Daň z nemovitých věcí se týká i různých přístaveb, nebo změny pozemku na stavební parcelu. Je potřeba prověřit, zda nedošlo ke změnám u výměr zpevněných ploch zdaňovaných v rámci podnikání. „Všichni poplatníci, kterým bylo v průběhu roku vydáno stavební povolení na výstavbu zdanitelné stavby, pak musí zdanit část pozemku v rozsahu zastavěné plochy stavby sazbou pro stavební pozemek,“ uvádí Melicharová, daňová poradkyně spol. KODAP a dodává, že si lidé také musejí dát pozor na dokončené nebo užívané stavby či zdanitelné jednotky, které ještě nebyly zkolaudované a nejsou tudíž ještě zapsány v katastru nemovitostí. I ty už totiž podléhají zdanění daní z nemovitých věcí.

Na zaplacení je čas
Do konce ledna je nutné daňové přiznání jen podat. Na zaplacení mají lidé čas do 31. května. Pokud k nabytí nemovitosti došlo ke konci roku a posunul se tak i termín povinného podání daňového přiznání, odkládá se i platba daně.

Na opozdilce čekají sankce
V případě, že zapomenete podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí, finanční úřad vám vyměří pokutu. Do pěti pracovních dnů se ještě sankci vyhnete, ale pokud budete otálet s tímto daňovým přiznáním i o den déle, vyměří vám finanční úřad penále. K částce, kterou máte na dani zaplatit, finanční úřad přidá úroky z prodlení ve výši 0,05 procenta ze stanovené daně za každý den, o který podáte daňové přiznání později. Maximálně vás však finanční úřad může připravit o 300 tisíc korun a minimálně si připlatíte 500 korun navíc.

 

Zdroj:

Hypoindex

KAM DÁLE?

Změny v pojištění OSVČ od 1. 1. 2019

Od nového roku čekají OSVČ změny v pojištění a to zejména v oblasti pojistného na důchodové, nemocenské a zdravotní pojištění. …

14/01/2019
→ číst dále

Stavební spoření si letos uzavře půl milionu klientů

27/04/2019

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) má nově jediného vlastníka. Její dosavadní majoritní majitelka ČSOB totiž koupila za 240 milionů eur (6,1 …

→ číst dále