Close

Na dovolenou autem připravte svůj vůz, nezapomeňte ani na pojištění

V mnohých českých rodinách už tzv. stříhají metr a těší se na prázdniny a dovolené. Do vypuknutí hlavní dovolenkové sezony zbývají už jen dny. A jak ukazují aktuální průzkumy, minimálně polovina Čechů bude své zasloužené volno trávit i v zahraničí.

Mezi nejoblíbenější destinace patří tradičně Chorvatsko, Itálie, Rakousko či třeba Slovensko. Jsou to země, do kterých je možné během několika hodin dojet tzv. po vlastní ose autem. To je podle dostupných údajů i nejčastěji používaným dopravním prostředkem, které lidé při cestách do zahraničí volí.

Ovšem, aby se vaše dovolená nepokazila hned v začátcích, je třeba se na ni a především pak na cestu pečlivě připravit. Dlouhá jízda autem představuje poměrně silnou fyzickou zátěž, zejména pro řidiče, a od únavy či chvilkové nepozornosti je jen krůček k dopravní nehodě. Podle statistik Ministerstva zahraničních věcí sice počet dopravních nehod, které se českým řidičům stanou v zahraničí, klesá – v roce 2018 se jich odehrálo 95, o rok dříve 125 –, přesto se při dlouhé cestě autem vždy vyplatí zvýšená obezřetnost.

Připravte auto na dlouhou cestu

Vzhledem k tomu, že budete během své dovolené zcela závislí na svém autě, je nanejvýš nutné připravit ho na dlouhou cestu a důkladně tak zkontrolovat jeho technický stav. Nic nezkazíte, pokud ho necháte odborně prohlédnout v autoservisu.

Odborníci také doporučují nastudovat si požadavky na povinnou výbavu auta dle své destinace. Předpisy některých zemí totiž k povinné výbavě, která platí v Česku, vyžadují i něco navíc, například reflexní vesty pro všechny členy posádky, tažné lano nebo hasicí přístroj. Seznamte se i s dopravními předpisy dané země. Zjistěte si i výši poplatků za použití dálnic či mýtné, povolené rychlosti na různých druzích komunikací a také různá další nařízení.

„Nejčastějším prohřeškem českých řidičů v zahraničí je nedodržování rychlosti. Důležité je také nezapomenout si zjistit rozdíly v předpisech jednotlivých zemí, přičemž samostatnou kapitolu zde představuje povinná výbava vozidla,“ upozornil Libor Budina z Autoklubu České republiky.

Před cestou si zkontrolujte i veškeré doklady, které je třeba mít s sebou, především pak jejich platnost, abyste těsně před odjezdem nezjistili, že máte propadlý řidičák, občanku či cestovní pas. Kromě těchto dokladů budete do zahraničí potřebovat i malý technický průkaz a zelenou kartu, tedy potvrzení o platném povinném ručení. U toho si opatřete kopii a vezměte si ji s sebou, policie v zahraničí si totiž při nehodě často originál zelené karty bere k sobě. Starší řidiči nad 60 let by též měli mít vyřízen doklad o zdravotní způsobilosti.

 

Pojištění je základ

Uzavření cestovního pojištění je naprosto nezbytné, což si naštěstí uvědomuje čím dál více lidí. Ovšem cestujete-li autem, je dobré připlatit si i havarijní pojištění, které mnohé pojišťovny nabízejí i na časově omezenou dobu. Někteří řidiči se totiž mylně domnívají, že jim stačí mít sjednáno jen povinné ručení.

„Je potřeba dobře rozlišovat, k čemu které pojištění slouží. Povinné ručení chrání klienta před hrazením nákladů za škodu, kterou způsobí. Pokud by neměl toto pojištění, nejen že se vystavuje pokutě, ale hlavně by musel platit náklady ze svého. I když má povinné ručení nálepku ‚povinného‘ pojištění, je důležité i pro samotného klienta, protože jej chrání před velkými náklady. Z povinného ručení se ovšem platí jen škody na cizím majetku, nikoliv na autě klienta. Na pokrytí škod na vlastním autě slouží právě havarijní pojištění,“ vysvětlil Michal Kozub z pojišťovny Direct. Jak dále upozornil, opravy vozidel jsou v zahraničí výrazně dražší než u nás.V případě povinného ručení odborníci také doporučují uvažovat při cestě do zahraničí o navýšení finančních limitů pro různé pojistné situace.

 

Zdroj: Novinky.cz/finance

KAM DÁLE?

Důchod mají na dohled, jak si spoří Češi ve věku 50-65 let?

Průzkum agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting poukázal na velkou finanční konzervativnost starší generace Čechů. Lidé ve věku 50 až …

25/06/2019
→ číst dále

Na cestovním pojištění Češi nešetří, většina volí prémiovou variantu

30/07/2019

Sjednat si cestovní pojištění na cestu do zahraničí je, zdá se, samozřejmostí pro většinu Čechů. A když už si pojistku uzavřou, …

→ číst dále