Close

Jaké jsou dopady mimořádného rozhodnutí Bankovní rady České národní banky pro domácnosti a firmy?

Nejen vláda reaguje na aktuální situaci koronavirové infekce v České republice. V pondělí 16.3.2020 proběhlo mimořádné jednání rady České národní banky, které schválilo stabilizační opatření v souvislosti s epidemií koronaviru. O čem všem se rozhodlo a ovlivní tato opatření rozpočty domácností či firem?

 

Vyhlášení nouzového stavu, uzavřené podniky, to je realita České republiky v důsledku čehož nejen ekonomové České národní banky očekávají zpomalení ekonomiky. Právě stabilizační opatření mohou pomoci nejen firmám, ale především domácnostem. Pojďme se společně podívat co se změnilo a jakých příležitostí bude možné využít!

Na začátek je potřeba říct, že bylo rozhodnuto o snížení všech základních sazeb (lombardní, diskontní i repo sazby) a to s účinností od 17.3.2020.

V důsledku snížení základních úrokových sazeb očekáváme pozitivní vývoj pro firmy a domácnosti. Výše základních úrokových sazeb totiž ovlivňuje například finální výši úrokových sazeb úvěrů pro firmy i domácnosti. Lze proto očekávat postupné snižování úrokových sazeb u úvěrů (spotřebitelských, podnikatelských apod.) a pravděpodobně i u hypoték. 

Dále Česká národní banka snížila i diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně. Bankovní rada ji snížila o 0,5procentního bodu na 0,75 %. 

Ve spojitosti se splácením svých závazků, pak Česká národní banka doporučila všem komerčním bankám poskytnout klientům bezplatný odklad splátek, a to až o 3 měsíce. Které banky umožní odklad splátek úvěrů pro klienty, kteří jsou postiženi koronavirem? 

 

Komerční banka

  1. Československá obchodní banka (ČSOB)
  2. Raiffeisenbank
  3. Česká spořitelna
  4. Fio banka
  5. Uni Credit Bank
  6. Hypoteční banka
  7. Sberbank

 

Pozor: každá banka má k odkladu splátek trochu jiný přístup, který banky postupně komunikují. V některých případech konkrétní postupy ještě nejsou známy. O novinkách Vás budeme postupně informovat.

Aktuální situace se neustále vyvíjí, někdy doslova z hodiny na hodinu, proto i Bankovní rada ČNB současně vyjádřila svou připravenost úrokové sazby dále snížit, pokud si to ekonomický vývoj vyžádá.

 

Máte dotazy nebo potřebujete zkonzultovat svou aktuální situace – nově poskytujeme i on-line konzultace.

 Jsme tu pro Vás, Váš tým Friends Forever Finance

 

 

KAM DÁLE?

Radostné očekávání narození potomka: jak vysoké jsou výdaje v prvních letech a na co se připravit?

Příchod prvního potomka je pro rodiče velkou neznámou. Nové role, očekávání, rytmus dne a v neposlední řadě i dodatečná finanční vydání. Na …

27/01/2020
→ číst dále

Finanční plán: praxe ukazuje, že štěstí přeje připraveným, ale lze ještě přípravu dohnat?

20/03/2020

  „Být připraven“ je více než jen heslo skautů. Ačkoliv přípravu a plánování financí mnoho domácností nevnímá jako automatickou součást …

→ číst dále