Close

Jak správně určit pojistnou částku v havarijním pojištění?

Praxe sporů s pojišťovnami nás dovedla k závěru, že klienti platí za havarijní pojištění ojetých vozidel často výrazně více, než by museli. Problém spočívá ve správnosti určení výše pojistné částky. Odpovědnost za určení pojistné částky nese zpravidla klient, který ale většinou není expert na oceňování vozidel. Naopak, často kupuje zajíce v pytli.

 

Příklad z praxe

Michal si koupil starší BMW a zástupce pojišťovny klientovi doporučil pojistit vůz na částku 400tis. Kč. Vyšlo to tak totiž z kalkulátoru pojišťovny. Když za necelý rok došlo k totální škodě na vozidle, pojišťovna určila obvyklou cenu vozu na 185tis. Kč. Podle posudku našeho znalce, který podrobně zkoumal servisní a nehodovou historii vozu, je obvyklá cena tohoto BMW v době nehody 265tis. Kč. Klient tak dnes po pojišťovně žádá doplatek ve výši 80tis. Kč. Na to má nárok a jde o celkem běžný spor s pojišťovnou.

 

Zajímavější je fakt, že když si klient šel po nehodě nechat udělat kalkulaci pojistné částky na stejný vůz, zněla doporučená pojistná částka 350tis. Kč, přestože správná pojistná částka je 265tis. Kč. A sama pojišťovna uznala pouze hodnotu 185tis. Kč. Pokud by ke škodě nedošlo, klient by nadále platil pojištění odpovídající pojistné částce 400tis. Kč, případně by postupně částku snižoval, pokud by se o něj poradce staral, a poskytoval mu pravidelný servis. V ceně pojištění by i tak byl rozdíl několik tisíc korun ročně. Představte si, že takto přepojištěné může být i vaše vozidlo nebo vozidla vašich klientů.

 

Řešení

Pokud chcete mít jistotu, že určujete pojistnou částku správně, určujte ji již při sjednání pojištění podobně, jak to dělají pojišťovny při likvidaci pojistných událostí. Využívejte know-how soudních znalců. Odhad obvyklé ceny vozidla je otázkou několika set korun. Na pojištění však můžete ušetřit až tisíce korun ročně.

 

Můj osobní náhled

Toto řešení je lepší uplatňovat pouze u dražších aut, kde cena vozidla může být diametrálně odlišná. Pro auta s nižší hodnotou stačí cenu odvodit od aut, která mají stejné parametry a zohlednit výbavu a stav vozu. Peníze a čas investovaný do ocenění vozidla od znalce je příliš vysoký na to, aby ušetřil klientovi případný pár-korunový rozdíl na pojištění vozu.

 

Zdroj: http://www.opojisteni.cz/pojistovaci-zprostredkovatele/serial-makleri-maklerum/jak-spravne-urcit-pojistnou-castku-v-havarijnim-pojisteni/

KAM DÁLE?

Velké srovnání spořicích účtů: Král je mrtev

Když v lednu bývalá kampelička Creditas vstoupila mezi banky, rozhodla se přilákat si klienty nadstandardním úrokem spořicího účtu a nabídla 1,1 …

24/04/2017
→ číst dále

Pokud mileniáni neuposlechnou tuto jednoduchou radu, budou do práce chodit ještě v 75 letech

15/05/2017

Průměrný věk odchodu do důchodu se ve vyspělém světě dlouhodobě pohybuje kolem 65 let. Teď to ale vypadá tak, že …

→ číst dále