Close

Finanční plán: praxe ukazuje, že štěstí přeje připraveným, ale lze ještě přípravu dohnat?

 

„Být připraven“ je více než jen heslo skautů. Ačkoliv přípravu a plánování financí mnoho domácností nevnímá jako automatickou součást zajištění rodiny, právě ve chvíli výpadku příjmu je finanční plán a jeho realizace „pojistkou“ rodinné pohody. Jak se liší finanční plán u zaměstnance a podnikatele a proč není nikdy pozdě na to, začít jednat?

 

 

Každý z nás má určité plány, cíle a přání. Je Vaším přáním vlastní bydlení, zajištění Vašich dětí a pohodová dovolená alespoň jednou za rok? Ať už je Váš cíl jakýkoliv, k tomu, abyste k němu dospěli musíte mít své peníze pod kontrolou a hlavně, zajistit si, že Vaše plány nenaruší nenadálá situace jako je náhlý výpadek příjmu.  Právě k tomu slouží finanční plán.

Nezbytnou součástí finančního plánu je sumarizace příjmů (čistá mzda ze zaměstnání, příjmy z podnikání, pronájmu, rodičovský příspěvek apod.) a běžných výdajů. Ideální je co nejvíce přebytkový rozpočet, který pak umožňuje co nejvíce měsíčně spořit a investovat. Úspory a dodatečně získané příjmy z investic Vám zajistí finanční rezervu, která Vám dokáže pokrýt nenadálé náklady.

 

Základní pravidlo: zaměstnanec by měl mít finanční rezervu odpovídající sumě běžných výdajů za 3 až 6 měsíců, u OSVČ doporučujeme finanční rezervu ve výši sumy běžných výdajů za 6 až 12 měsíců.

 

Jak ale své úspory úročit a jak zajistit, že budete mít úspory doslova „po ruce“? Odpověď na tyto otázky nejsou obecně platné, ale připravíte je se svým finančním poradcem, který představí možnosti pro jednotlivé scénáře.

Na tvorbu finančního plánu není nikdy pozdě! Není sice úplně ideální začít vše řešit v době, kdy již trpíte výpadkem příjmu, ovšem platí zde úsloví „lepší pozdě, nežli později“. Aktuální finanční trh prochází rychlými změnami, které přináší i nové příležitosti investování a zajištění příjmu.  

Vážení klienti, pokud jste si svůj finanční plán s našimi poradci prozatím z jakéhokoliv důvodu nestihli vytvořit, kontaktujte je, rádi s Vámi aktuální možnosti projdou.

KAM DÁLE?

Jaké jsou dopady mimořádného rozhodnutí Bankovní rady České národní banky pro domácnosti a firmy?

Nejen vláda reaguje na aktuální situaci koronavirové infekce v České republice. V pondělí 16.3.2020 proběhlo mimořádné jednání rady České národní banky, …

20/03/2020
→ číst dále

Bouře na kapitálových trzích: vzlety a pády = nové příležitosti!

20/03/2020

Akcie na evropských trzích ve středu 18.3.2020 obnovily pokles a obchodování uzavřely na nejnižší úrovni za téměř sedm let. Globální …

→ číst dále