Close

Byt jako investice: na co si dát pozor a je to ten pravý druh investice právě pro Vás?

Investice do nemovitostí je jednou z oblíbených cest, jak zúročit své úspory obzvláště pro konzervativní investory. Dlouhodobý trend růstu cen nemovitostí přináší „jistotu“ zúročení prvotní investice. Ovšem, je investice do nemovitostí opravdu vždy dobrou strategií?

 

Pro koupi investičního bytu bývá častým argumentem neustále rostoucí cena nemovitostí, jak je zřejmé z grafu níže. Není pak překvapením, že průměrně nejvyšší ceny jsou v Praze a dalších větších městech. Zároveň ve větších městech (včetně Prahy) je také nedostatek bytových prostorů, stejně jako vysoká poptávka po nájemním bydlení. Jinými slovy, v případě pronájmu i prodeje investičního bytu, nebudete mít takový problém najít nájemce / kupce. 

Jaké jsou ale stinné stránky investice do nemovitostí?

 

Investice do nemovitostí není jen o prvotní investici v podobě kupní ceny. S jakými dodatečnými náklady je potřeba počítat?

 

  • 1) Příprava bytu k pronájmu

 

Ať už se byt rozhodnete pronajmout (krátkodobě či dlouhodobě) nebo dokonce rovnou prodat, počítejte s investicí do designu. Nápaditý interiér nejenže zaujme, ale i prodává. Naštěstí již i v ČR je pojem home staging známou věcí a najít specialisty na přípravu interiéru, včetně nafocení, není takový problém jako tomu bylo dříve. Například u nás se těmto činnostem věnuje skupina Friends Forever Reality.

 

  • 2) Hledání a péče o nájemníka

 

V případě volby dlouhodobého pronájmu budete stát před velkou výzvou, která zní „najít spolehlivého nájemníka, který bude včas hradit své závazky“. Naštěstí i zde lze využít služby specialistů, kteří za Vás pronájem zajistí, a to včetně smluv a dalších náležitostí.

 

  • 3) Údržba bytu a společných prostor/domu

 

V dlouhodobém horizontu počítejte s menšími či většími investicemi nejen do samotného bytu, ale také s dodatečnými výdaji na údržbu / opravu společných prostor domu (výtahů, chodeb apod.).

Doporučení na závěr? 

 

Investice do nemovitosti si vyžadují Váš čas, cit pro vyjednávání, a především nepodceněnou kalkulaci dodatečných nákladů. Doporučujeme proto zvážit využití nemovitostních fondů, které jsou vhodné i pro investory s nižším rozpočtem. Právě investicím do nemovitostních fondů se budeme věnovat v jednom z následujících článků. Chcete více informací ihned? Kontaktujte přímo naše finanční specialisty!

KAM DÁLE?

Velký přehled daní spojených s vlastnictvím nemovitostí

„Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu“ prohlásil Albert Einstein. Pokud máte obdobný názor na daně obecně, určitě čtěte …

16/12/2019
→ číst dále

100 % hypotéka? Lze ještě získat úvěr na celou hodnotu nemovitosti?

27/01/2020

Při pořizování nového bydlení je ideální mít naspořeno, a to alespoň část nákupní ceny. Ostatně po nákupu je potřeba počítat …

→ číst dále