Close

Bouře na kapitálových trzích: vzlety a pády = nové příležitosti!

Akcie na evropských trzích ve středu 18.3.2020 obnovily pokles a obchodování uzavřely na nejnižší úrovni za téměř sedm let. Globální trhy se kvůli drastickým propadům dostaly během jednoho týdne do tzv. medvědího trhu, který je definován jako propad o více než 20 % od rekordních hodnot. Mezi investory převládají obavy z dalšího šíření nového koronaviru a jeho dopadů na ekonomiku. Jak tedy jednat a co se vyplatí?

 

 

„Co se děje s mými investicemi? Co dělat a co nedělat?“ To jsou nejčastější dotazy, se kterými se na nás obrací naši klienti v posledních několika dnech. 

Propad kapitálových trhů není pozitivní zprávou, ale je vše potřeba brát kriticky. Například situace je poměrně příznivější pro klienty, kteří investují pravidelně. Ti totiž nyní nakupují za méně peněz větší množství podílových jednotek! Právě tato skutečnost bude mít v budoucnu pozitivní dopady na jejich příjem. 

Další důležitý moment spočívá v tom, jak se nyní zachovat, což je přímo odvislé od toho, do čeho investujete. Pokud totiž investujete do akcií stabilní firmy, nebo třeba do indexového ETF (indexové akcie), kde je v jednom balíku mnoho různých firem, pravděpodobnost krachu firem je opravdu malá a není proto nutné začít své investice přemisťovat. 

Je důležité si uvědomit, že ceny akcií se odvíjejí od toho, kolik jsou za ně v jeden daný okamžik investoři ochotní zaplatit. Jinými slovy, skutečnost, že akcie padají o 50 % ještě nemusí nutně znamenat, že by firmy ztratily z ničeho nic celých 50 % své hodnoty. 

 

Aktuální situace na trzích je proto i příležitostí, kdy můžete nakoupit za poměrně nízké ceny. Zároveň je aktuální situace výzvou. Vydržet vnitřní tlak a nejistotu při poklesu je pro mnohé více než těžké, ale jde o to překlenout toto období a neprodávat se ztrátou. 

 

Dobrá rada nad zlato, ale přesto, není dobré sázet vše na jednu kartu, správně diverzifikované portfolio je základ!

KAM DÁLE?

Finanční plán: praxe ukazuje, že štěstí přeje připraveným, ale lze ještě přípravu dohnat?

  „Být připraven“ je více než jen heslo skautů. Ačkoliv přípravu a plánování financí mnoho domácností nevnímá jako automatickou součást …

20/03/2020
→ číst dále

Spotřebitelské úvěry, jako řešení nečekaného výpadku příjmu

23/03/2020

Jednou z možností jak řešit současnou nepříznivou situaci s poklesem příjmů, je pomocí spotřebitelského úvěru. Pomůže Vám to pokrýt nezbytné …

→ číst dále