Close

Bitcoin slaví jedenácté výročí. Už tady zůstane, tvrdí odborník a zastánce kryptoměn

Uplynulo jedenáct let od zveřejnění programové dokumentace virtuální měny bitcoin. Devítistránkový dokument dal vzniknout aktivu s hodnotou převyšující 160 miliard dolarů.

 

Zdánlivě nenápadný dokument publikovaný pod dosud neobjasněným pseudonymem Satoshi Nakamoto řeší jedny ze základních výzev finančního a technologického světa. Popisuje čistě digitální peníze, které nelze zkopírovat či padělat. Zároveň si je mohou lidé de facto anonymně posílat napříč planetou, aniž by k tomu potřebovali prostředníka typu bank.

„Dokument popisující bitcoin právem patří mezi mezi nejvíce originální a nejvlivnější práce, které kdy v dějinách počítačové vědy vznikly,“ uvedl pro portál Coindesk odborník na počítačovou bezpečnost Joseph Bonneau z Newyorské univerzity. Podle jiných expertů má kryptoměna před sebou relativně dobrou budoucnost. „Je vlastně velké štěstí, že se bitcoin dostal až do stavu, že kvůli němu americká administrativa zvažuje konkurenční projekt vlastní virtuální měny. A to je hodně dobrá pozice. Tím neříkám, že by byl současný relativní úspěch bitcoinu zcela nečekaný. I když kdyby instituce opravdu hodně moc chtěly, bitcoin by mohly zastavit. Otázkou ale je, za jakou cenu. Osobně se kloním k názoru, že bitcoin tu už zůstane, popsal programátor a odborník na blockchain Peter Todd.

Ve známost širší veřejnosti se ale bitcoin dostal zejména v roce 2017, kdy během dvanácti měsíců vzrostla cena jedné digitální mince z 900 na 19 500 dolarů. O přínosu bitcoinu však část nejvýznamnějších byznysmenů pochybuje. Warren Buffett kryptoměnu přirovnal k jedu na krysy a opakovaně se nechává slyšet, že spekulace na cenu bitcoinu není investicí v klasickém slova smyslu. Podobně uvažuje i zakladatel Microsoftu Bill Gates.

 

 

 

 

Zdroj: e15.cz

KAM DÁLE?

Hypotéky dle ČNB: Roste zájem o dlouhé fixace

Zájem o fixaci úrokových sazeb hypoték se mění. V poslední době se na výsluní dostávají dlouhodobé fixace. Ovšem opět získávají i …

25/09/2019
→ číst dále

Pojištění proti krachu dovolené: Kdy se hodí?

01/11/2019

Ubytování a letenky. Zajištěním těchto dvou základních položek zpravidla začínají velké plány na další vysněnou dovolenou. Sny se však bohužel …

→ číst dále